Staff

Senior Leadership Team:

Ms Laura Wynne

Ms Laura Wynne

  • Head teacher
  • Governance
  • Strategy
  • Whole school effectiveness
Ms Reena Shah

Ms Reena Shah

  • Deputy Head Teacher
  • Curriculum, Standards & Assessment Leader
Ms Jo McDermott

Ms Jo McDermott

  • Assistant Head teacher for Year 4-6
  • Mathematics leader
Ms Kareena Bathjia

Ms Kareena Bathjia

  • Assistant Head teacher for EYFS and KS1
Ms Bindu Sillars

Ms Bindu Sillars

  • School Business Manager
  • Whole School Strategic Finance Lead
ClassTeacherHLTA/EYPTA/WelfareTA
NurseryMs R Munroe
Ms N Chuckerbutty
RainbowMs M Khalique
Ms Moran (Mon-Wed) (Sunshine)
Ms Sear (Thur-Fri)
Ms Sharif (Star)
Ms Ahmed (Rainbow)
Ms Scantlebury
Ms Nwgobe
Ms Badji
SunshineMs Marks
Ms Moran (Mon-Wed) (Sunshine)
Ms Sear (Thur-Fri)
Ms Sharif (Star)
Ms Ahmed (Rainbow)
Ms Scantlebury
Ms Nwgobe
Ms Badji
StarMs Joshi
Ms Moran (Mon-Wed) (Sunshine)
MS Sear (Thur-Fri)
Ms Sharif (Star)
Ms Ahmed (Rainbow)
Ms Scantlebury
Ms Nwgobe
Ms Badji
1DMs Duncan (Year Manager)
Ms Haq
1AMs Aderogba
Ms Munro-Card
Ms Haq
1YDMs Didushko
Ms Haq
2WMs Wlosek (Year Manager)
Ms Sikotra
2BMs Brommage
Ms Sikotra
2SMs Shaw
Ms Sikotra
3CHMs Hurst
Ms Bhagani
Ms Noel
Ms Shah
3CMs Chesney (Year Manager)
Ms Bhagani
Ms Noel
Ms Shah
3HMs Hurn
Ms Bhagani
Ms Noel
Ms Shah
4VMs Vora (Year Manager)
Ms James
Ms Okam
Ms Banjo
4RMs Razzaq
Ms James
Ms Watkis
Ms Banjo
4AMs Ahmed
Ms James
Ms Okam
Ms Banjo
5BKMs Kakkad (Year Manager)
Ms Bengoam
Ms Johnson
Ms McIntosh
Ms Khan
Ms Douglas
5MMs Morrice
Ms Bengoam
Ms Johnson
Ms McIntosh
Ms Khan
Ms Douglas
5JMr Johns
Ms Bengoam
Ms Johnson
Ms McIntosh
Ms Khan
Ms Douglas
6DMr Davies
Ms Smith Bolger
Ms Henry
6GMs Glenn (Year Manager)
Ms Smith Bolger
Ms Henry
6PMs Patel
Ms Smith Bolger
Ms Henry
TCBMs Chorekdjian - TCB Lead teacher
Ms Patel
Ms Frost
Ms Young
Ms Sakaria
Ms Loughran
Ms Teja
Ms Smith
Ms Belibi
SENDCO (4 days)
Monday - Friday
SENDO (3 days)
Monday - Wednesday
Ms MilletMs Bonner
Senior site officerAssistant site officer
Mr CardMr Sugrue

Specialist teachers & Support:

MusicFrenchArt TeacherPE & EnrichmentEAL new arrivalsLibrarian stockEnglish Strategic LeaderComputing
Mr WilliamsMs Chelaru (Tues & Thurs only)Ms Windsor-RichardsMs Kantorova (1/2 Monday PM) (PE Apprentice – Mr Barci)Ms PeerisMs WindmillMs TomalinTBC

Welfare and well-being:

PastoralHealth and Welfare
Ms Dunne – Senior Pastrol Officer
Mr Illie – Pastoral Officer
Ms Brown- Family Support Worker
Ms Lotte Bredt – Pupil Counsellor (Thursday’s only)
Ms Connell – Welfare Officer
Ms Chuckerbutty – Welfare Assistant
Ms Pindolia – Welfare room support and assistance

Extended Schools:

Breakfast clubAfter school club
Ms James, Ms Magdaraog, Ms ChudasamaMs Chambi, Ms Pindolia, Ms Chudasama
Lunchtime assistants
Ms Chisholm
Ms Cunningham
Ms Barrett
Ms Butt
Ms Magdaraog
Ms Pindolia
Ms Taylor
Ms Hirani
Ms Zaman

Administrative staff:

School Business ManagerFinance officerHR Manager and HT PAPupil Data, Admission and Attendance OfficerCommunications officerReceptionist
Ms SillarsMs PanesarMs BhudiaMs Valji (PM) (12.00pm – 4.00pm)Ms Hirani (AM) 8.30am – 1.30pmMs Kerai 8.00am – 4.00pm